Ksiaz Castle in Poland Schloss Fürstenstein in Polen
Tu jesteś: » O zamku

   

      Zamek Książ (Ksiaz Castle, Schloss Fürstenstein) to jeden z największych zamków w Europie, trzeci co do wielkości zamek w Polsce i największy zamek na Dolnym Śląsku. Historia zamku jest niezwykle ciekawa, barwna oraz pełna nie rozwiązanych do dziś tajemnic. Zamek został zbudowany w latach 1288 – 1292 z inicjatywy Księcia świdnicko - jaworskiego Bolka I Surowego. Po licznych zmianach i przebudowach ma dziś ponad 400 pomieszczeń i jest niezwykłą mieszanką różnych stylów.
    „Perła Śląska” bo tak dziś często określa się ten ulokowany na wysokim skalnym cyplu w zakolu Pełcznicy zamek,  przez całe wieki należał do potężnego rodu Hochbergów.  W tym czasie na zamku bywały najzamożniejsze osoby ówczesnego świata: pary książęce, magnaci, następcy tronów, a także John Quincy Adams, późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych oraz Car Mikołaj I. Pięcioosobowa rodzina z rodu Hochbergów zamieszkująca zamek zatrudniająca 9 tys. ludzi popadła w długi w związku z czym książę zmuszony był udostępnić zamek turystom – już wtedy rocznie rezydencję odwiedzało ponad 80 tys. osób.
    W 1939 roku za długi zamek Książ wraz całym okolicznym terenem przejął skarb państwa, a 1941 roku zamek został skonfiskowany przez hitlerowskie władze. Ta karta w historii zamku otacza go atmosferą sensacji i tajemnicy. Wielu badaczy bowiem uważa, że paramilitarna organizacja Todta przejęła rezydencję z myślą o przerobieniu jej na kwaterę główną Hitlera. Znajdujące się w piwnicach zamku pomieszczenia wybudowane przez hitlerowców po zakończeniu wojny do dziś nie zostały otworzone. W skałach pod zamkiem Niemcy wyrąbali ogromne tunele (do pracy wykorzystywali więźniów obozu Gross Rosen), którymi swobodnie mogły przemieszczać się ciężarówki. Tunel prowadził do szybu o  średnicy 6 m. Obetonowane i praktycznie wykończone podziemia mają prawie 3200² m powierzchni. Badacze nie są zgodni co do przeznaczenia tych pomieszczeń. Niektórzy twierdzą, że w jednym z tuneli czeka wypełniony depozytami ludności cywilnej pociąg. Inni natomiast w podziemiach Książa umieszczają tajne laboratorium w którym niemiecki uczony Hubertus Strughold przeprowadzał eksperymenty z lotem w rakiecie.
    Obecnie turystom udostępniony jest tylko niewielki element podziemi  dawnej rezydencji Hochbergów. W części znajduje się Stacja Sejsmologiczna Polskiej Akademii Nauk.
    Leżący na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego oraz stanowiący istotny element Szlaku Zamków Piastowskich zamek Książ to miejsce odwiedzane przez liczne rzesze polskich i zagranicznych turystów. Na zwiedzających czekają tu liczne atrakcje, oprócz samego majestatycznego Zamku oraz jego imponujących, bogato zdobionych komnat i salonów turyści podziwiać mogą także kompleks tarasowych ogrodów pałacowych i niezwykły krajobraz okolicy. Wspaniała bryła zamku i kapitalne położenie plasują go wśród najpiękniejszych tego typu obiektów w Polsce. Zamek Książ to także pałacowe stajnie w zabudowaniach których obecnie mieści się znana na całym świecie hodowla ogierów typu Śląskiego oraz w całości zbudowana z drewna modrzewiowego kryta ujeżdżalnia o powierzchni 800 m². Na zamku i w jego okolicach organizowane są liczne imprezy kulturalne takie jak wystawy, sympozja, targi oraz bale.
    W pobliżu zamku Książ książę Jan Henryk XV  von Hochberg w latach 1911 -1913 zbudował palmiarnię. Podobno dlatego by mieć zawsze pod ręką świeże kwiaty dla żony i egzotyczne owoce na książęcy stół. Palmiarnia funkcjonuje do dnia dzisiejszego i wyróżnia się wśród innych palmiarni w Europie wysokością centralnej kopuły mierzącej aż 15 m. Można tu zobaczyć ponad 80 gatunków roślin z całego świata – palmy daktylowe, bananowce, mandarynki i cytryny oraz pokaźnych rozmiarów kolczaste wilczomlecze, agawy, aloesy i opuncje. Ciekawostką jest także fakt, że ściany palmiarni od wewnątrz pokrywa tuf wulkaniczny w Etny.

    Interesują Cię noclegi, hotele w Wałbrzychu i okolicy? Chcesz zorganizować wesele swoich marzeń? Zamek Książ to idealnie miejsce! Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami.

 

 

    Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć Zamku Książ

 

projektowanie stron Wałbrzych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hb.pl
o książu - hotel karpacz - Wiadomości Wałbrzych - Quadersteine - malowanie proszkowe Świdnica