Ksiaz Castle in Poland Schloss Fürstenstein in Polen
Tu jesteś: » Aktualności

Dawne fotografie Książa Louisa Hardouin
17.07.2010

Tworząc zamkowe archiwum zarząd zamku intensywnie zbiera materiały związane z Książem i jego mieszkańcami. Ostatnie poszukiwania doprowadziły do Kanady, gdzie od lat mieszka Pani Jean Wessel - wnuczka ostatniego szefa kuchni Hochbergów, a jednocześnie zapalonego dokumentalisty i miłośnika Książa - Louisa Hardouin.
W piątkowe przedpołudnie dotarła do zamku niewielka paczka. Przesłany przez Panią Wessel album, z herbem Hochbergów na okładce wydany w Freiburgu (Świebodzice) zawiera 137 zdjęć dokumentujących zamek, jego otoczenie i architekturę w latach 1909-1930. Ponad połowa zdjęć nie była nigdy dotąd publikowana. Po raz pierwszy można ujrzeć  komnaty zamkowe w pełni wyposażone, nieistniejące już rzeźby na tarasach, zbiory porcelany chińskiej, cenne gobeliny, czy pracowników zamkowej kuchni. Album przedstawiał zamek jakiego już nie ma...

Louis Hardouin urodził się w 1881 r. we Francji. Po odbyciu służby wojskowej i opanowaniu sztuki kulinarnej rozpoczął pracę w arystokratycznych domach. Swoją profesję traktował jako okazję do poznawania świata. . W swoich zdjęciach Hardouin udokumentował ponad 20 lat historii zamku: jego architekturę, najbliższe otoczenie a także zamkowy personel, sceny z życia rodziny książęcej jak również fotografie z licznych podróży, w trakcie których zdolny szef kuchni towarzyszył książęcej parze. Zmarł w roku 1954 pod Londynem.

<<< powrót
projektowanie stron Wałbrzych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hb.pl
o książu - hotel karpacz - Wiadomości Wałbrzych - Quadersteine - malowanie proszkowe Świdnica