Ksiaz Castle in Poland Schloss Fürstenstein in Polen
Tu jesteś: » Aktualności

Nowe, wyjątkowe archiwalia w Zamku Książ
19.01.2011

Już po raz drugi Przedsiębiorstwu Zamek Książ Sp. z o.o. udało się pozyskać niezwykle cenne zdjęcia ukazujące Zamek Książ w minionych wiekach. Tym razem wyjątkowy album ze starymi fotografiami Książa przyszedł z Niemiec.

Jego ofiarodawczyni – Pani Barbara Grabner jest wnuczką osobistej pokojówki Księżnej Daisy oraz stangreta Hochbergów. Dziadkowie Pani Grabner – Marta i Joseph Kozyrowie poznali się 101 lat temu w Zamku Książ. Pan Kozyra przybył tu z Pszczyny i na jednym z balów dla służby organizowanych przez książęcą parę zobaczył młodziutką pokojówkę Księżnej – Martę Bertelsmann. Według rodzinnych przekazów miał wówczas powiedzieć do swego kolegi, że jeśli kiedykolwiek się ożeni to tylko z tą piękną, czarnowłosą dziewczyną. W roku 1919 Joseph poślubił Martę. Narzeczeństwo ich trwało 9 lat, ponieważ przyszła Pani Kozyra w czasie pierwszej wojny światowej podróżowała z Księżną po Europie. Państwo Kozyrowie zamieszkali w małym domku w okolicy stada, w Książu urodziła się ich trójka dzieci. Opuścili zamek po II wojnie światowej w ramach przesiedleń ludności niemieckiej. Jak powiedziała nam ich wnuczka – Barbara Grabner - lata spędzone w zamku dziadkowie jej uważali za najpiękniejsze w ich życiu.

Pamiątką tej historii jest niezwykły album z ponad setką archiwalnych fotografii z Książa z początków XX wieku. Fotografie te prezentują Książ i jego otoczenie, pracowników, stanowią pamiątki z licznych podróży Księżnej, ale także są w tym albumie wyjątkowe zdjęcia rodziny książęcej z autentycznymi podpisami Księżnej Daisy. Część z tych zdjęć nie była jeszcze publikowana. Doskonałym sposobem na zatrzymanie wspomnień oraz uwiecznienie tych niezwykle ważnych dla historii Zamku wydarzeń byłoby wykonanie zdjęcia na płótnie i wywieszenie ich w salach zamkowych.

<<< powrót
projektowanie stron Wałbrzych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hb.pl
o książu - hotel karpacz - Wiadomości Wałbrzych - Quadersteine - malowanie proszkowe Świdnica