Ksiaz Castle in Poland Schloss Fürstenstein in Polen
Tu jesteś: » Warto zobaczyć » Szczawno Zdrój

 

    Szczawno Zdrój to Gmina Miejska położona między Starymi Bogaczowicami, a Wałbrzychem. Właściwości lecznicze z tego miejsca były znane od dawna, jednak największy rozwój uzdrowiska zaczął się w wieku XVIII, kiedy to sława kurortu rozeszła się po całej Europie. W tym czasie Szczawno odwiedzały takie sławy jak Pani Walewska, Henryk Wieniawski, Winston Churchill czy ukochana Napoleona.
    Piękny ozdobiony latarniami deptak prowadzi do największej atrakcji kurortu: wielkiej Hali spacerowej z Pijalnią wód, która powstała w 1894 roku. Będąc w tym miejscy koniecznie należy zobaczyć także Teatr Zdrojowy z neorokokową sala widowiskową z 1890 roku. Na deskach tego teatru odbywa się niezliczona ilość spektakli teatralnych operowych oraz koncertów.
    Tereny zielone uzdrowiskowej gminy obejmują dwa Parki Szczawieńskie: Park Szwedzki i Park Zdrojowy – zaprojektowane w stylu angielskim o łącznej powierzchni aż 17 ha należą do największych i najpiękniejszych parków w Polsce. Szczególnie godny uwagi jest Park Zdrojowy im. Henryka Wieniawskiego o przepięknej rzeźbie terenu i niezwykle bogatej roślinności. Na jego skarpie w 1818 roku wzniesiona została Wieża Anny będąca doskonałym punktem widokowym.
    W Szczawnie Zdroju mieści się także Dworzysko czyli hotelowo- gastronomiczno- rekreacyjny kompleks w stylu szwajcarskim, oferujący przejażdżki oraz naukę jazdy konnej. W nago terenie znajduje się także stylowa gospoda  „U Babinicza”.
    Istotnym elementem stanowiącym o uzdrowiskowej sile kurortu jakim jest Szczawno zdrój są z całą pewnością znajdujące się tu sanatoria i uzdrowiska, z których przede wszystkim wyróżnić należy:
- Koronę Piastowską mieszcząca się w wzniesionym w 1818 roku budynku w, którym początkowo mieszkali niemieccy pisarze Karol i Gerhart Hauptmanowie. W tym miejscu mieszkał także poeta polski Zygmunt Krasiński. Obecnie mieści się tu przeznaczona dla kuracjuszy sala gimnastyczna oraz ujęcie i mała rozlewnia wody „Dąbrówka”.
- Sanatorium „Młynarz” znajdujące się w budynku pochodzącego z roku 1821 w którym obecnie wspomagane jest leczenie dolegliwości związanych z schorzeniami układu pokarmowego.
- Dom Zdrojowy to zdecydowanie jeden z piękniejszych budynków w Polsce, zbudowany na początku XX wieku przez księcia Jana Henryka XV Hochberga jako Grand Hotel. Duży wpływ na wygląd i aranżację wnętrz tego budynku wywarła była żona księcia -Maria Teresa Oliwia von Pless znana powszechnie jako księżna Daisy. Obecnie szpital – sanatorium w którym przyjmuje się kuracjuszy ze schorzeniami górnych dróg oddechowych oraz kamicy nerkowej.
- Zakład Przyrodoleczniczy, którego wystrój nawiązuje do wyglądu starożytnej świątyni greckiej to miejsce w którym za pomocą nowoczesnych urządzeń wykonuje się zabiegi balneologiczne. Dzisiejszy kształt budynek zyskał w 1938 roku po przebudowie z założonego tu w 1901 roku zakładu kąpielowego - „Łazienki Luizy”. Na frontowej ścianie po prawej stronie umieszczona została tablica z nazwiskami zasłużonych dla kultury Polaków, którzy korzystali z uzdrowiskowej mocy tego miejsca.

 

 

    Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć Szczawna Zdrój

 

projektowanie stron Wałbrzych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hb.pl
o książu - hotel karpacz - Wiadomości Wałbrzych - Quadersteine - malowanie proszkowe Świdnica