Ksiaz Castle in Poland Schloss Fürstenstein in Polen
Tu jesteś: » Warto zobaczyć » Rybnica Leśna

 

    Rybnica Leśna to wieś łańcuchowa położona w gminie Mieroszów na pograniczu Gór Sowich i Gór Wałbrzyskich w dolinie potoku Rybnej. Pierwsze wzmianki o Rybnicy Leśnej pochodzą z 1305 roku i mówią o wsi jako jednej z miejscowości należących do Zamku Rogowiec. Obecnie Rybnica to niewielka wieś licząca ok. 100 mieszkańców urzekająca ciszą i malowniczą rzeźbą terenu.
    Przy głównym skrzyżowaniu drogi z Wałbrzycha do schroniska Andrzejówka z drogą z Unisławia Śląskiego znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków sztuki Ludowej w Sudetach – pochodzący z 1580 roku drewniany kościół pod wezwaniem Św. Jadwigi. Świątynię otacza kamienny mur z wieżą pełniącą rolę dzwonnicy, która została dobudowana w 1608 roku. Z zewnątrz kościółek, nie wyróżniając się niczym szczególnym, wygląda bardzo skromnie, jednak to tylko pozory. Wewnątrz bowiem znajduje się niezwykły renesansowy ołtarz główny, renesansowa chrzcielnica oraz ambona. Kościół szczyci się także oryginalnymi czerwonymi i czarnymi maureskami na drewnie, które ozdabiają prezbiterium i wewnętrzne ściany świątyni. Cała budowla ma konstrukcję zrębową o dwuspadowym dachu zwieńczonym sygnaturką na planie sześcioboku. Całość tworzy niezwykle ciekawy i oryginalny plastyczny układ w stylu ludowego renesansu.
    Mimo iż w samej Rybnicy Leśnej znajduje się wiele ciekawostek turystycznych, a uroki terenu sprzyjają pieszym wędrówkom, większość osób przejeżdża tylko przez tą malowniczą wieś zmierzając do położonej zaledwie kilometr dalej Przełęczy Trzech Dolin (805m n.p.m.), gdzie znajduje się schronisko PTTK Andrzejówka, która w tej okolicy również zasługuje na uwagę. Przełęcz Trzech Dolin jest największym ośrodkiem narciarskim (4 wyciągi) w Górach Kamiennych. Okolice Andrzejówki w szczególności przypadną do gustu narciarzom biegowym, którzy mogą tu korzystać z trasy przygotowanej na Biegi Gwarków – drugi co do wielkości bieg narciarski w Polsce. Przełęcz Trzech Dolin jest także największym w tym rejonie węzłem szlaków turystycznych, a biorąc pod uwagę niebywale rozwiniętą faunę i florę oraz łatwy dostęp do najciekawszych miejsc w naszych górach, okolica ta jest wprost idealna na dalekie piesze wędrówki czy spacer z rodziną.

projektowanie stron Wałbrzych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hb.pl
o książu - hotel karpacz - Wiadomości Wałbrzych - Quadersteine - malowanie proszkowe Świdnica - radca prawny Wałbrzych